Отборът на Витоша Бистрица стартира по неочакван начин сезон 2018/2019 в Първа лига - като постигна едва втората си победа в българския футболен елит! Момчетата на Росен Кирилов осъществиха пълен обрат от 0:1 до 2:1 срещу Дунав Русе, а двубоят завърши с грозни сцени, довели до показването на три червени картона. "Бистришките тигри" играха далеч по-силно след почивката и успяха да се измъкнат от неприятната ситуация, в която ги постави ранния гол на Ахмед Ахмедов. Наско Милев от дузпа и Стефан Христов в рамките на 120 секунди реализираха за домакините, които за първи път в историята си застанаха начело на класирането.

Началото на мача определено си струваше, като още във втората минута Витоша имаше идеален шанс да излезе напред. Даниел Кутев даде твърде дълъг извежда пас през центъра към Наско Милев, а вратарят на русенци Станислав Антонов тръгна да пресича и наглед не трябваше да има проблеми. По някаква причина обаче той реши да избива кълбото и го стори право към връхлитащия откъм дъгата Георги Амзин. Ударът на капитана на бистричани беше отразен, а последвалата добавка на Стефан Христов срещна крак на защитник.

Играч на мача: Стефан Христов

Мненията на двамата треньори Росен Кирилов и Малин Орачев

Броени секунди по-късно домакините съжаляваха за пропуска, защото Дунав поведе. Светослав Ковачев се измъкна от шпагата на Лъчезар Котев в централната зона на терена и тръгна на мощен спринт през центъра. Пред наказателното поле играещият под наем от Лудогорец футболист финтира елегантно Радко Мутафчийски и нанесе диагонален шут с левия крак. Вратарят Николай Георгиев не се намеси много добре и изтърва топката, а Ахмед Ахмедов не чака втора покана, за да я прати в мрежата – 0:1!

В 15-ата минута Ковачев бе на път да провокира още един гол за „драконите”. Този път отдясно 20-годишнияти играч размина трима съперници и стреля силно с левачката от границата на пеналта. Топката рикошира в противников играч и се превърна в извеждащ пас за Ахмед Ахмедов. В сетния миг Георги Купенов изби с шпагат, но това за малко да доведе до куриозен автогол, защото топката се разходи пред аутлинията.

Витоша продължи да не свежда глава и да играе напористо. В 17-ата минута Георги Амзин задържа умело кълбото около централния кръг, а Стефан Христов направи мощен спринт отдясно. Таранът получи идеален извеждащ пас и директно пусна успоредно по земята към намиращия се на 9-10 метра от вратата Наско Милев. Таранът стреля от движение, а шутът му обърса външната страна на мрежата зад левия стълб.

В 28-ата Дунав пак хвана защитата на противника зле подредена. Ахмед Ахмедов спечели високата топка в центъра, а сетне и Бранимир Костадинов я продължи с глава към Светослав Ковачев. Младокът тръгна с голяма крачка напред и опита силен шут от дъгата. В последния възможен миг Петко Цанков навакса изоставането си и с шпагат предотврати доста по-сериозни неприятности.

Шест минути преди края на първото полувреме играчите на Витоша отново се разминаха с изравняването. Амзин завъртя ъглов удар отдясно по атаката, а при далечната греда новият централен защитник Георги Купенов  бе оставен да стреля с плонж. Шутът му с глава беше изключително силен и за късмет на гостите срещна тялото на намиращия се на около 2 метра пред голлинията Мартин Ковачев. Със сигурност Станислав Антонов нямаше да може да реагира, ако съотборникът му не бе на точното място.

След почивката Витоша заигра още по-напористо в търсене на попадението. Дунав пък рязко се върна дълбоко в половината си и като че ли предизвика съдбата. В 55-ата минута гостите получиха първо предупреждение, след като Наско Милев бе оставен напълно непокрит да стреля с глава от границата на вратарското поле след центриране на Цанков от фаул. За късмет на русенци изпълнението на Милен беше напълно лишено от сила и спести доста главоболия за вратаря.

Именно Антонов обаче стана причина за началото на обрата. Той не получи достатъчно подкрепа от централните си защитни Мартин Ковачев и Георги Динков, които демонстрираха тотална липса на комуникация в опитите да гардират топката от притичалия Наско Милев. Ковачев доста неориентирано остави колегата си, а Динков позволи на противниковия нападател да достигне кълбото точно до вратарското поле. Милев финтира елегантно вратаря, който го препъна и съдията Ивайло Стоянов беше съвсем категоричен в отсъждането на дузпата. От бялата точка именно Милев реализира с нисък шут в центъра, като имаше и нужната доза късмет – 1:1.

Само две минути по-късно домакините вече водеха. Играчите на Росен Кирилов разиграха отлично отдясно, където Кутев напредна до ъгъла на наказателното поле и комбинира с притичващия пред себе си Амзин. От трудна позиция в пеналта капитанът сви топката към зоната пред вратарското поле. Там Стефан Христов беше на точното място, за да засече с десния крак – 2:1!

Дунав изглеждаше много загубен на терена в следващите минути, а в 80-ата минута Мутафчийски пропусна да прати съперника в нокаут. Петко Цанков центрира от ъглов удар, а централният бранител на „бистришките тигри” се извиси и от 8-9 метра нанесе изключително остър изстрел с глава. Вратарят на Дунав само изгледа как топката профуча на сантиметри в аут покрай десния стълб.

Дунав се съживи чак в края на срещата, когато удари на два пъти напречната греда. Първи в това упражнение направи резервата и дебютант Ахмед Ахмедов, чийто изстрел с глава рикошира в съперник и сетне кацна върху напречната греда, след което вратарят Николай Георгиев изби в корнер. Вторият подобен епизод дойде в 86-ата минута, когато Борислав Балджийски показа силата на десния си крак и отправи топовен шут от около 27-28 метра. Георги Купенов нетипично за бранител се наведе, за да не го удари топката в лицето, а тя разтресе доста добре рамката на вратата.

В продължението на мача дойдоха и грозните сцени, които бяха провокирани от един по-остър шпагат на Четин Садула в краката на Красимир Станоев. Потърпевшият почти влезе в саморазправа със Садула, а Петко Цанков и получилият само преди секунди жълт картон Анти Рениа. Мелето изглеждаше доста сериозно, а реферите трябваше да се намесят, за да разделят спорещите. В крайна сметка Станоев и Цанков получиха директни червени картони, а на Рения бе показан втори жълт, поради което албанецът също пое преждевременно към душовете.

В следващия втори кръг от Първа лига Витоша отново е домакин, като се изправя срещу ЦСКА. Дунав Рус пък приема единственият новак в елита Ботев Враца.

ВИТОША – ДУНАВ 2:1

0:1 Ахмед Ахмедов 4'

1:1 Наско Милев 62'-д.

2:1 Стефан Христов 64'

Витоша (4-3-3): Николай Георгиев – Анти Рениа, Радко Мутафчийски, Георги Купенов, Петко Цанков – Георги Амзин /к/, Лъчезар Котев, Михаил Петров (67' - Кристиян Кочилов) – Даниел Кутев (73' - Четин Садула), Наско Милев, Стефан Христов (89' - Венцислав Бонев)

Старши треньор: Росен Кирилов

Дунав (4-2-3-1):  Станислав Антонов – Петър Патев, Георги Динков, Мартин Ковачев /к/, Божидар Васев – Борислав Балджийски, Красимир Станоев – Светослав Ковачев (82' - Даниел Пехливанов), Иван Коконов (66' - Глаусио Силва), Бранимир Костадинов (60' - Александър Александров) - Ахмед Ахмедов

Старши треньор: Малин Орачев