Дунав Русе приключи невзрачно второто си участие в европейските клубни турнири. Казахстанският Иртиш Павлодар се оказа непреодолимо препятствие за русенци, които паднаха с 0:2 в реванша от първия предварителен кръг на Лига Европа. Досущ като мача преди седмица момчетата на Димитър Димитров-Херо вкараха доста комфортно рано в мача и това до голяма степен предопредели крайната развръзка.

При предишното си участие в Европа – през далечната вече 1975 година – Дунав успя да запише отпадане, но със знаменита победа над Рома у дома. Сега в двата мача те не успяха да отбележат гол и отстъпих с общ резултат 0:3. Марио Маслач и Аслан Дарабайев вкараха головете, които пратиха Иртиш в следващата фаза, където почти сигурно ги чака сблъсък със сръбския гранд Цървена звезда.

Дунав направи опит да стъпи агресивно в решителния двубой, но точно както в Павлодар съперникът удари първи. В 6-ата минута казахстанците стигнаха до ъглов удар отляво по атаката, като Живкович се зае да изпълни. Крайният бранител завъртя към близката греда, където от дълбочина се включи Марио Маслач. Централният защитник бе напълно непокрит пред вратарското поле и без никаква милост опъна мрежата на Дунав – 0:1.

В 14-ата минута домакините изпуснаха брилянтна възможност да се върнат в срещата. Колективна грешка в защитата на Иртиш позволи на Будинов много елементарно да изведе Карагарен на скорост фронтално срещу вратата. Останал напълно сам бившият футболист на Локомотив Пловдив реши да позабави удара си. Вратарят Давид Лориа разгада намеренията му и със страхотна реакция изби в корнер.

Пет минути по-късно Карагарен отново имаше добра възмонжност да се разпише. Атаката отдясно за домакините стигна до Самир Аясс в дъгата, който разпредели наляво. Карагарен овладя на около 13-14 метра по диагонал спрямо вратата и шутира, като Лориа пак намери начин да спаси.

Този период от срещата мина при подчертана диктовка от страна на Дунав. В 26-ата минута Самир Аясс отправи страховит шут от около 21 метра по посока долния ляв ъгъл, което отново извади на показ уменията на Лория. Капитанът на Иртиш атрактивно плонжира и спаси.

Към края на полувремето и под засилващия се дъжд дойде и подемът в играта на съперника. Тимът на Херо започна да пресира много по-активно и в 37-ата минута бе на сантиметри от втори гол. Дунав загуби топката в собствената си половина, а Фофана направи опит да я гардира пред пеналта. Нападателят бе повален от Патев, а топката избяга встрани и позволи на Дарабайев да изскочи съвсем сам срещу вратата. Халфът прехвърли излезлия напред Станислав Антонов, но за късмет на домакините кълбото премина адски близо в аут покрай десния стълб.

Две минути преди края на първата част Патев трябваше да чисти от голлинята, за да не угаснат съвсем надеждите на Дунав. Карлос Фонсека направи един от острите си набези отдясно и пусна ниско центриране, за което Игор Бугаев изпревари вратаря Антонов и го финтира. Таранът веднага пробва шут от остър ъгъл, а защитникът на Дунав вече бе застанал до гредата и изби.

Втората част започна с рядко виждан пропуск за Иртиш. В 49-ата минута Исмаел Фофана буквално се подигра с отбора на Дунав, като пое в центъра и тръгна на рейд. Тъмнокожият нападател профуча като хала покрай четирима съперници и излезе сам срещу Антонов. Там той се провали гръмовно, стреляйки много неточно в аут с левия крак.

Дунав не спря да опитва въпреки всичко. В 53-ата минута двама бранители на гостите притиснаха Миро Будинов и му отнеха топката, която обаче мина зад гърбовете им и Бранимир Костадинов веднага проби на скорост. Нападателят пробва мощен шут в близкия ъгъл, който обърса външната страна на мрежата.

В 62-ата минута Хубчев създаде нова чудесна възможност за Костадинов. Левият краен бранител центрира идеално към далечната греда, където нисичкият нападател на Дунав посрещна топката от воле. Шутът му от около 7-8 метра мина покрай Живкович, ала Лориа за кой ли път бе безгрешен при намесата. Три минути по-късно Димитър Георгиев опита тежък изстрел от сериозна дистанция – над 25 метра, който изненадващо затрудни стража на Иртиш. Лориа не можа да улови топката, макар и отправена право в него, но после се поправи и дори полежа малко на терена под предлог, че е контузен.

Към края на полувремето отборът на Херо отново се активизира, въпреки че се задоволяваше предимно с изстрели от дистанция. Родриго Антонио и Аслан Дарабайев отправиха доста тежки шутове към вратата на Станислав Антонов, който намери начин да се намеси и в двете ситуации.

В 87-ата минута, при поредната контраатака за гостите, Антонов вече нямаше какво да стори при категоричния завършващ удар на Дарабайев. Халфът напредна с топката и от дъгата изпрати мощен снаряд в долния десен ъгъл – 0:2.

ДУНАВ РУСЕ – ИРТИШ 0:2 (0:1 в първия мач)

0:1 Марио Маслач 6'

0:2 Аслан Дарабайев 87'

Дунав (4-2-3-1): 86. Станислав Антонов – 3. Марио Петков, 22. Михаил Милчев, 4. Петър Патев, 23. Христофор Хубчев – 6. Самир Аясс (70' - 8. Андреас Васев), 11. Диян Димов /к/ - 77.  Бранимир Костадинов, 10. Васил Шопов (50' - 20. Димитър Георгиев), 7. Бирсент Карагарен (56' - 94. Юлиан Ненов) – 9. Мирослав Будинов

Треньор: Веселин Великов

Иртиш (5-3-2): 1. Давид Лориа /к/ - 40. Карлос Фонсека, 4. Александър Кислицин, 72. Марио Маслач, 28. Дамир Даутов (76' - 25. Руслан Йесимов), 30. Стефан Живкович – 33. Казбек Гетериев, 8. Родриго Антонио, 7. Аслан Дарабайев – 84. Игор Бугаев (90' - 19. Франк Джа Джедже), 11. Исмаел Фофана (59' - 38. Милош Стаменкович)

Треньор: Димитър Димитров

Главен съдия: Йован Калуджерович (Черна гора)