Левски записа своята 10-а шампионатна победа от началото на сезон 2019/2020 в efbet Лига. У дома футболистите на Петър Хубчев изиграха крайно нетипичен мач, за да спечелят с 2:0 над гостуващия Дунав Русе в последния двубой от 14-ия кръг.

Играч на мача: Холмар Ейолфосон

Първият гол във вратата на русенци – който бе записан като автогол на вратаря Благой Макенджиев – беше абсолютно нередовен, а много бързо „сините” удвоиха чрез Холмар Ейолфсон, за да дойде редът на огромен брой пропуски пред видимо отстъпващия съперник. В същото време Дунав изпусна своите най-силни минути в началото на втората част, когато за немалък период от време натика подгласника в класирането в собствената му половина.

Людмил Киров: Положението не е розово, но сме оптимисти

Петър Хубчев: И двата гола бяха плод на по-голямото ни желание

Ейолфсон: С всеки мач забравям за тежката травма

Макенджиев: Ако беше за Левски, щяха да са свирили засадата и фаула

Успехът позволи на Левски да си върне второто място след изравняване по точки с Локомотив Пловдив (по 32). Лидерът Лудогорец все така остава на 4 точки пред двата основни преследвача.

Lap.bg
16 снимки

„Сините” нямаха никакъв проблем да наложат доминация в почти всяка точка на терена. Още в 10-ата минута след един нелош удар на Свилен Щерев от дистанция звездата на домакините Паулиньо показа своята бразилска техника и преодоля Любен Николов, за да нахлуе в наказателното поле. Неговият изстрел с левия крак не се получи и прелетя встрани по диагонала.

Три минути по-късно обаче домакините удариха греда. Дени Алар центрира отляво след късо разигран корнер, а Холмар Ейолфсон надскочи пазача си и с глава стреля право в десния стълб.

След още 2 минути резултатът беше открит, макар че голът можеше и трябваше да бъде отменен и поради засада, и заради фаул срещу вратаря. Живко Миланов изпрати центриране от десния фланг към Дени Алар, който в този миг беше зад предпоследния в отбрана за противника. Австриецът скочи срещу излезлия напред страж Благой Макенджиев, като сложи ръка върху неговата, докато вратарят опитваше да улови. Това доведе до автогол в  мрежата на Дунав, а претенциите на гостите останаха нечути – 1:0.

Осем минути по-късно Левски удвои аванса си. Този път след ъглов удар отдясно по атаката кълбото пое към зоната пред вратарското поле. Ейолфсон спечели въздушния дуел с Любен Николов и с неочаквана парабола прати кълбото право в горния ляв ъгъл – 0:2.

В 26-ата „сините” за втори път удариха греда. Дени Алар показа класа след подаване с пета към Франко Мазурек от едно докосване пред дъгата. Аржентинецът опита да завърши атрактивно с фалцов шут от дистанция, който прехвърли Макенджиев, улучи напречната греда и се върна към вратаря. Топката удари краката на стража, който все пак намери начин да я закове точно пред голлинията.

Пет минути  преди почивката Алар направи сериозен пропуск, след като Хали Тиам спечели топката около централния кръг и с чудесен извеждащ пас намери тарана на скорост фронтално срещу вратата. Капитанът на Дунав Мартин Ковачев успя да се възползва от недоброто първо докосване на Алар, като с шпагат му чукна леко топката в мига на изстрела. Така шутът отлетя в аут.

Дунав можеше с известна доза шанс да върне интригата в първите секунди на втората част. Ахмед Ахмедов опита интересен прехвърлящ удар от около 21 метра, като вратарят Милан Миятович с една ръка изби над гредата.

Определено обаче в играта на „сините” се отчете значим отлив, като действията започнаха да се развиват предимно в тяхната половина. В 61-ата Ахмедов получи още един сносен шанс, този път след ъглов удар, ала не съумя да се възползва.

Устремът на русенци в крайна сметка беше задушен, като за това изигра роля както стабилизирането на Левски в халфовата линия, така и явната физическа умора, настъпила в редиците на гостите.

Едва в края на мача „сините” се активизираха отново и това доведе до серия от пропуски в заключителните минути. Дени Алар и Здравко Димитров последователно уцелиха греди, с което не успяха да увеличат цифровото изражение на победата.

Дунав остана на 10-ото място с актив от 13 точки, като остава с по една пред Ботев Враца и Царско село. 13-ият Ботев Пловдив също не е далеч с 10 точки, като именно "жълто-черните" са следващия съперник за "драконите". Левски, от своя страна, приема Етър в 15-ия кръг.

ЛЕВСКИ – ДУНАВ 2:0

1:0 Благой Макенджиев 15'-авт.

2:0 Холмар Ейолфсон 23'

Левски (4-2-3-1): Милан Миятович – Живко Миланов /к/ (89' - Йоанис Каргас), Холмар Ейолфсон, Нуно Рейш, Иван Горанов – Хали Тиам, Мартин Райнов – Станислав Иванов (85' - Здравко Димитров), Франко Мазурек (62' - Мартин Д. Петков), Паулиньо – Дени Алар;

Старши треньор: Петър Хубчев

Дунав (3-5-2): Благой Макенджиев – Любен Николов, Мартин Ковачев /к/, Михаил Милчев – Мартин Костадинов, Свилен Щерев, Диян Димов (77' - Фернандо Кавалканте), Ивайло Лазаров (66' - Самир Аясс), Александър Исаевски – Ахмед Ахмедов, Стефан Христов (59' - Иван Селеменев);

Старши треньор: Людмил Киров

Стадион: „Георги Аспарухов” (София)