С едно от най-икономичните си представяния от началото на сезона Лудогорец стори необходимото, за да опази лидерството си в efbet Лига. В 11-ия кръг шампионът на страната се наложи с 1:0 над Дунав в Русе и отново остана начело в класирането дни преди двубоя си срещу Ференцварош в Лига Европа.

Играч на мача: Клаудиу Кешеру

„Драконите” загубиха вече трето поредно домакинство срещу „орлите” и пак не успяха да стигнат до гол във вратата на този съперник, но се представиха мъжки и хвърлиха всичко в 90-те минути. Голът на Клаудиу Кешеру в средата на първата част се оказа единственото, което раздели двата тима.

Людмил Киров: Дяволът не беше толкова черен

Станислав Генчев: Очаквах и второто полувреме да е добро

Лудогорец събра 27 точки и остава на една пред преследвача Левски. Дунав пък остана 10-и, след като не прибави нищо към актива си. Тимът сложи край на поредицата от 4 ремита, като за последно победи на 12-и август (2:0 над Витоша).

Темпото в началните минути не беше особено високо и се запази такова до почивката. Лудогорец нямаше никакъв проблем да овладее центъра на терена и да диктува събитията, но скоростните атаки почти изцяло липсваха в арсенала на шампиона. Това улесни Дунав, който дълго време се отбраняваше доста успешно и неизменно правеше опити да тормози противника с контраатаките си. Домакините просто не успяваха достатъчно бързо да изнесат по-голям брой хора в половината на разградчани, които играеха с повишено внимание в отбрана.

Откриващият гол в 23-ата минута падна почти от нищото и след поредното центриране към наказателното поле на русенци. Клаудиу Кешеру използва умело тялото си, за да вземе по-добра позиция спрямо Любен Николов и въпреки по-ниския си ръст спрямо защитника, румънецът успя да свали топката към намиращия се около дузпата Лукоки. Холандецът нанесе шут по тревата, последва рикошет и топката се озова на пътя на Кешеру само на метри пред зейналата врата – 0:1.

Шест минути по-късно Кешеру за втори път прати топката в мрежата зад Благой Макенджиев, като този път попадението много правилно беше отменено заради очевидната засада, в която беше изпаднал тарана.

Лудогорец не създаде много ситуации до края на полувремето, а другата по-опасна беше на Сисиньо в 39-ата минута. Тогава бразилецът набра скорост и атакува „от втора позиция” в наказателното поле, за да стигне до центрирането на Манолев. Десният бек на Лудогорец нанесе силен, но и не съвсем точен шут, преминал покрай левия стълб.

Дунав можеше да изравни резултата в последната минута преди почивката. Свилен Щерем завъртя добре топката от ъглов удар отляво по атаката. При близката греда Ахмедов се извиси над всички и опита да намери горния ляв ъгъл. Топката обаче кацна върху мрежата зад напречната греда.

Второто полувреме започна далеч по-живо. Лудогорец още в 49-ата минута организира опасна атака отляво, след като Станислав Манолев успя да прокара извеждащ пас за Вандерсон по левия фланг. Бразилецът бързо завзе пространството пред себе си, при границата на наказателното поле финтира Любен Николов и шутира много силно. Топката рикошира в купа от тела и попадна у Марселиньо, който беше само на метър от вратарското поле. Бразилецът опита финт, който беше разгадан от Росен Колев, което предотврати далеч повече главоболия.

Секунди по-късно Кешеру шутира коварно от 20-ина метра, а Макенджиев реши да не рискува и боксира топката встрани. Домакините на свой ред отвърнаха с голова ситуация – в 52-ата минута Недялков подцени една върната му топка и Стефан Христов директно даде пас в коридор за Ахмедов. Той навлезе отляво в наказателното поле и вложи цялата сила, на която беше способен, в изстрела, който разтърси мрежата, ала от външната ѝ страна.

Гостите допуснаха още серия от неточности при разиграването на топката в собствената си половина, ала Дунав така и не успя да развие тези възможности за контраатаки. Постепенно защитата на разградчани си върна предишната стабилност, а тимът опита не толкова да довърши съперника с втори гол, колкото да съхрани преднината си без поемането на твърде много рискове.

В следващия кръг Лудогорец посреща у дома именно Левски, но в четвъртък първо ще гостува на Ференцварош. Дунав от своя страна ще гостува срещу Арда Кърджали.